Ekonomia społeczna w swym głównym nurcie nie działa przeciwko rynkowi, ale stara się go wykorzystywać jako ważny instrument realizacji celów społecznych.
Manifest Ekonomii Społecznej

Ekonomia solidarności - skrypt dla nauczycieli
Rok wydania: 2013
Słowa kluczowe: EKONOMIA SPOŁECZNA | PODRĘCZNIK | CSR | PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ | SZKOŁA
Przekazanie młodzieży wiedzy na temat ekonomii społecznej i pobudzenie uczniów do działania na rzecz swoich lokalnych społeczności to główne cele projektu „Ekonomia Solidarności” organizowanego przez Fundację Centrum Solidarności. W ramach projektu powstały między innymi dwa podręczniki, które pozwalają przeprowadzić praktyczne zajęcia z przedsiębiorczości społecznej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Projekt „Ekonomia Solidarności” powoli dobiega końca. 14 czerwca 2013r. odbędzie się gala finałowa, podczas której zostaną wręczone nagrody uczniom gimnazjów i liceów z woj. pomorskiego za stworzenie najlepszego wirtualnego przedsiębiorstwa społecznego.

W ramach „Ekonomii Solidarności” liderzy ekonomii społecznej z województwa pomorskiego stworzyli dwa podręczniki, przygotowujące uczestników projektu do dalszych działań. Podręcznik dla pracowników organizacji pozarządowych – „Przewodnik dla Trenera” oraz dla uczniów, biorących udział w projekcie – „Przewodnik dla Ucznia”. Są one dostępne do pobrania przy tym artykule lub na stronie www.ekonomiasolidarnosci.pl.

Ekonomia Solidarności to projekt edukacyjny z zakresu ekonomii społecznej. Obejmuje cykl szkoleń, warsztatów i zajęć praktycznych. Jego głównym celem jest nauka, promowanie i upowszechnianie idei oraz mechanizmów przedsiębiorczości społecznej. „Naszym zamierzeniem jest przekazanie

młodzieży wiedzy na temat ekonomii społecznej i pobudzenie jej do działania” – piszą autorzy podręcznika.

Skrypt dla trenerów składa się z części teoretycznej, uzupełnionej propozycjami ćwiczeń i metod aktywizujących, jakie trener może przeprowadzić, pracując z młodzieżą. W części ćwiczeniowej podany jest szereg przykładów z zakresu przedsiębiorczości społecznej, społecznej odpowiedzialności biznesu i zwykłej przedsiębiorczości, które pomogą nauczycielowi przeprowadzić ciekawe praktyczne ćwiczenia.

Projekt skierowany jest do członków organizacji pozarządowych oraz uczniów  szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.

Ekonomia Solidarności trwa od października 2012 roku do września 2013 roku.

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, patronat nad projektem objęli: Minister Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku oraz Radio Gdańsk.

KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ

PATRONATY I WSPÓŁPRACA