Środowisko biznesu nie ma powodu, aby traktować ekonomię społeczną, jako źródło zagrożeń, przeciwnie – może być ona uzupełnieniem jego własnych działań i partnerem dla wspólnych przedsięwzięć.
Manifest Ekonomii Społecznej

Kooperatywa. Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej
Autor: ABRAMOWSKI E.
Rok wydania: 2010
Słowa kluczowe: TEORIA | SPÓŁDZIELNIE | HISTORIA | EDWARD ABRAMOWSKI
Kooperatywa. Polskie korzenie przedsiębiorczości społecznej to wybór tekstów jednej z najważniejszych dla polskiej spółdzielczości i w ogóle działalności społecznej postaci – Edwarda Abramowskiego. Fragmenty książki opublikowanej przez Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom.

Choć pisma tego działacza społecznego i teoretyka mają ponad sto lat, ich publikacja – jak pisze we wstępie do książki Piotr Frączak – jest czymś więcej niż pomnikiem. „Nie straciły one na znaczeniu, jak najbardziej nadają się dziś do czytania – nie tylko przez historyków myśli, ale także przez współczesnych działaczy społecznych. Co prawda jego idee nie stały się kamieniem węgielnym III Rzeczypospolitej. Wręcz przeciwnie: zamiast religii braterstwa mieliśmy ideę indywidualnego sukcesu, zamiast republiki kooperatywnej – kapitalistyczną kalkę zachodnich systemów. Tym bardziej jednak potrzebujemy namysłu nad tym, co możemy zmienić” – czytamy we wstępie Frączaka.


 

KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ

PATRONATY I WSPÓŁPRACA