Ekonomia społeczna w swym głównym nurcie nie działa przeciwko rynkowi, ale stara się go wykorzystywać jako ważny instrument realizacji celów społecznych.
Manifest Ekonomii Społecznej

es - teksty 2006
aktualizacja: 26.10.2006
Wydawnictwo Ekonomia Społeczna - Teksty 2006 (Raport Otwarcia) to zbiór ponad 30 tekstów dotyczących ekonomii społecznej.

WPROWADZENIE - CZYM JEST RAPORT OTWARCIA?
NAWIGACJA NA PODSTRONACH
DZIAŁY RAPORTU OTWARCIA

WPROWADZENIE - CZYM JEST RAPORT OTWARCIA?
ze wstępu Jana Jakuba Wygnańskiego i Piotra Frączaka:

Niniejszy raport zawiera łącznie ponad 30 tekstów. Ten otwarty i, jak wierzymy, przyrastający zbiór tekstów dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych. Mamy nadzieję, że środowiska związane z promocją idei ekonomii społecznej zechcą uznać to przedsięwzięcie za wspólne. (...)

Przystępując do pracy nad raportem, a szerzej – do działań w ramach naszego partnerstwa, przyjęliśmy bardzo ambitne założenia. Chcemy zdefiniować pojęcia istotne dla ekonomii społecznej, poszukiwać źródeł jej tożsamości, przybliżyć jej rozmiar i znaczenie oraz wszechstronnie opisać otoczenie, w jakim działa. (...)

Uznaliśmy, że zgromadzony materiał upoważnia nas do tego, żeby myśleć o nim jako o zaczątku szerszej, otwartej biblioteki opracowań dotyczących ekonomii społecznej. Chcielibyśmy zatem, aby raport otwarcia stał się jednocześnie raportem otwartym. Otwartym, czyli zachęcającym do udziału w nim również autorów niezwiązanych z naszym partnerstwem, ale otwartym także w tym sensie, że tworzonym w sposób postępujący, ciągły. Naszą ambicją jest stworzenie przestrzeni, w której pojawiać się będą istotne głosy (teksty) ważne dla debaty o ekonomii społecznej w Polsce. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstanie specyficzny rodzaj repozytorium wiedzy na temat ekonomii społecznej. (...)

Przewodnik po Raporcie jest dostępny tutaj [w pliku pdf].

DZIAŁY "RAPORTU OTWARCIA"

I. DEFINICJE I TOŻSAMOŚĆ EKONOMII SPOŁECZNEJ W POLSCE

II. OTOCZENIE EKONOMII SPOŁECZNEJ

Kontekst międzynarodowy
Środowisko działania ES
Relacje z innymi sektorami
Struktury wsparcia
Warunki prawne
Otoczenie finansowe

III. EKONOMIA SPOŁECZNA - OBSZAR, ROZMIAR, ZWYCZAJE, KOMPETENCJE

Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej
Zarządzanie finansami
Kompetencje sektora

IV. OTWARCIE DYSKUSJI

NAWIGACJA

Działy
Teksty znajdują się w czterech DZIAŁACH, wyróżnionych powyżej i w menu głównym po lewej stronie.

Każdy tekst
Wszystkie teksty Raportu otwarcia są dostęne na podstronach w plikach pdf.  Każdy tekst został krótko opisany na stronie. Aby odnaleźć tekst z opisem należy kliknąć w nazwę działu, a następnie tytuł tekstu.

KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ

PATRONATY I WSPÓŁPRACA