Ekonomia społeczna potrzebuje zakorzenienia w świecie wartości i zasad. Są to poza solidarnością – przedsiębiorczość, zaangażowanie, odpowiedzialność oraz pomocniczość.
Manifest Ekonomii Społecznej

Na przykład. Nowy dom polski – nowa wystawa Centrum Architektury
AGNIESZKA RASMUS-ZGORZELSKA
aktualizacja: 02.07.2013
11 lipca 2013 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwiera się nowa wystawa przygotowana przez Centrum Architektury. 9 domów jednorodzinnych pokazanych zostanie w formie zdjęć – „portretów domów" – oraz makiet. Wystawie towarzyszy program wykładowy, „Półmaraton domów" oraz katalog-album z esejami.

Centrum Architektury zaprasza 11 lipca 2013 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na otwarcie wystawy wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych NA PRZYKŁAD. NOWY DOM POLSKI. Wystawa powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Po pokazach w Warszawie i Wrocławiu prezentacja ruszy w świat.

Wystawa to:

  • syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę każdego z 9 domów projektu następujących pracowni: Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group
  • specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
  • program towarzyszący – wykłady, dyskusja, półmaraton domów
  • starannie opracowany katalog ze szczegółowymi prezentacjami domów, dodatkowymi zdjęciami i rysunkami oraz tekstami krytyka architektury Pawła Krausa i socjolożki Joanny Kusiak

Wystaw otwarta jest od 11 lipca do 25 sierpnia 2013, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy ul. Pańskiej 3, wstęp wolny.

WYDARZENIA:

OTWARCIE:

11 lipca 2013

godz. 18:00, audytorium w pawilonie Emilia, wejście od ul. Emilii Plater

Dwa wykłady i dyskusja z udziałem zaproszonych architektów-autorów domów i publiczności. Wystąpią:

Dorota Leśniak-Rychlak – „Dom w Polsce”

Łukasz Wojciechowski – „Domy własne architektów. Laboratorium pomysłów”

godz. 20.30, przestrzeń wystawiennicza MSN na tyłach Emilii, wejście od ul. Pańskiej

Wernisaż – zapraszamy na wino od Winowajców i ciastka od Lukullusa

PÓŁMARATON DOMÓW

18 lipca 2013

godz. 18:00, audytorium w pawilonie Emilia

Młodzi architekci prezentują najciekawsze z najnowszych projektów domów jednorodzinnych – ukończone, właśnie powstające lub rysowane. Każda z kilkunastu pracowni będzie miała równo dziesięć minut na przedstawienie swojego projektu.

W ten sposób „kolekcja” nowych domów polskich pokazana na wystawie będzie znacznie poszerzona, a publiczność otrzyma pełniejszy obraz tego, co i jak się obecnie buduje. Zapraszamy studentów, architektów, ich przyszłych klientów i wszystkich, którzy szukają ciekawego pomysłu na dom.

KONCEPCJA KURATORSKA WYSTAWY:

NA PRZYKŁAD

NOWY DOM POLSKI

Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością kontekstu. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.

Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.

Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?

Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.

Agnieszka Rasmus-Zgorzelska,

Aleksandra Stępnikowska

TWÓRCY WYSTAWY:

Kuratorki: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski

Projekt makiet i aranżacji wystawy: Marcin Kwietowicz

Wraz z zespołem wolontariuszy: Kamila Borucka, Julia Maria Cieślak, HannaDaniłów, Julia Demkowicz-Dobrzańska, Łukasz Gadomski, Eligia Gałązka, Ula Kuczyńska, Paulina Mazoń, Wiktoria Pionka, Tomasz Świetlik, Alicja Tomaszewicz

Projekt graficzny wystawy i katalogu: Edgar Bąk

Wykonanie makiet: Kuba Morkowski, Adam Perka

Współpraca organizacyjna: Iga Kołodziej

Organizator: Centrum Architektury

PARTNERZY

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – współorganizator wystawy w Warszawie

Walenta Chełchowski Radcowie Prawni – opieka prawna

Lukullus – poczęstunek

Labra, Viabizzuno, Swann Architectural Lighting – oświetlenie

Arctic Paper – partner produkcji katalogu

Szustow. Kultura i Komunikacja - komunikacja

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ