Ekonomia społeczna potrzebuje zakorzenienia w świecie wartości i zasad. Są to poza solidarnością – przedsiębiorczość, zaangażowanie, odpowiedzialność oraz pomocniczość.
Manifest Ekonomii Społecznej

Festiwal budownictwa naturalnego za pieniądze od społeczności?
REDAKCJA EKONOMIASPOLECZNA.PL, MUZ
aktualizacja: 13.09.2012

Druga edycja Cohabitat Gathering ma odbyć się w dniach 13-14 października 2012. />/

Grupa Cohabitat, gromadząca pionierów budownictwa naturalnego w Polsce chce zorganizować drugą edycję Cohabitat Gathering – imprezy, na którą ściągają wybitni specjaliści w dziedzinie architektury, budownictwa, permakultury, czy otwartego oprogramowania. Pionierski jest też pomysł na sfinansowanie wydarzenia – środki gromadzone są poprzez platformę crowdfundingową.

Zeszłoroczna, pierwsza edycja Cohabitat Gathering zakończyła się wielkim sukcesem. Na festiwalu pojawiło się wielu architektów i naukowców z Europy i Stanów Zjednoczonych, którzy stawiają domy z wykorzystaniem tradycyjnych technik (glina, słomo-bela), jak również pracują nad nowymi technologiami, które mają sprzyjać rozwojowi małych, autonomicznych społeczności, opartych na ekologii, partycypacji i alternatywnych źródłach energii. Festiwal był okazją do integracji środowiska praktyków i sympatyków budownictwa naturalnego.

Tegoroczna, dwudniowa edycja (13-14 października, Łódź) ma zostać sfinansowana ze środków zebranych w formie crowdfundingu. To ambitny plan, który sprawdzi siłę społeczności zgromadzonej wokół Cohabitatu. Przede wszystkim sprawdzi jednak potencjał zwykłych internautów, którzy o budownictwie naturalnym może nie wiedzą jeszcze zbyt dużo, ale są w stanie niewielką kwotą wspomóc zapał i pasję innowatorów z Cohabitatu.

Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem portalu Polakpotrafi.pl. To najsłynniejsza obecnie platforma do finansowania społecznościowego w Polsce. Jej głównym celem jest wspomaganie realizacji ciekawych i innowacyjnych pomysłów. Paweł Sroczyński, lider i założyciel grupy Cohabitat umieścił w serwisie opis swojego pomysłu wraz z filmem zachęcającym internautów do wpłacania pieniędzy.

Każdy kto zdecyduje się wspomóc pieniężnie organizatorów, może liczyć na jakiś prezent. Jego wartość uzależniona jest od wysokości wkładu (od 25 do 4500 zł). Na razie udało się zgromadzić nieco ponad 12 tys. zł, a na całość potrzeba aż 90 tys. Najwięcej donatorów zdecydowało się na wkład w wysokości 250 zł, bo gwarantuje on uczestnictwo i wygodne miejsce na auli, w której odbędzie się festiwal.

Dlaczego pomysł grupy Cohabitat jest ciekawy z punktu widzenia przedsiębiorczości społecznej? Otóż dlatego, że crowdfunding jest jedną z form finansowania projektów, której sami przedsiębiorcy powinni się uważnie przyglądać. Charakter projektów, które umieszczone są w serwisie Polakpotrafi.pl bardzo często wyklucza je z możliwości starania się o duże pieniądze od inwestorów lub bogatych sponsorów. Wszystko dlatego, że projekty nie oferują żadnej stopy zwrotu. Nierzadko finansowanie społecznościowe pozwala też na zachowanie pełnej niezależności. Donatorom daje ono jednak coś więcej niż poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Jest to rzeczywisty, finansowy wkład w zmianę społeczną, kulturalną, czy ekologiczną.

Grupie Cohabitat bardzo bliskie są ponadto idee ekonomii społecznej. Kilka miesięcy temu, kilkoro bezrobotnych architektów i budowlańców, wywodzących się z tej grupy, utworzyło, przy wsparciu Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, spółdzielnię socjalną Cohabitat Build, która oferuje budowę ekologicznych domów.

Więcej o grupie Cohabitat:

KOMENTARZE (1) / DODAJ KOMENTARZ

~Cohabitat Gathering / 14.09.2012, 07:07

Strona Festiwalu Cohabitat Gathering 2012
Strona festiwalu: http://www.festiwal.cohabitat.net Można również wspomóc ten projekt tutaj: http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012/