Przedsiębiorczość nie polega bynajmniej na pogoni za zyskiem, ale na skłonności i umiejętności do aktywnego odnoszenie się do otaczającej rzeczywistości, orientacji na skuteczne pokonywanie wyzwań w oparciu o dostępne zasoby.
Manifest Ekonomii Społecznej

Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku rozstrzygnięty
REDAKCJA EKONOMIASPOLECZNA.PL
aktualizacja: 18.11.2011

Spółdzielnia socjalna „Szklany Świat” - najlepsza w Polsce! fot: Wojciech Gadomski />/

Spółdzielnia socjalna „Szklany Świat” została zwycięzcą pierwszej edycji konkursu na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku. Nagrodzono też wszystkich finalistów z II kategorii – „Pomysł na rozwój”.

Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 18 listopada w Och-Teatrze w Warszawie. Dzień uhonorowania laureatów został wybrany nieprzypadkowo. To właśnie 18 listopada świętujemy Dzień Przedsiębiorczości Społecznej.

Spółdzielczość ze szkła

- Produkujemy bombki, taką prostą rzecz, którą zawiesza się dziesięć dni przed świętami, a zdejmuje po kolejnych dziesięciu dniach. I daje to wiele radości - mówił Piotr Zduński ze zwycięskiej spółdzielni.

Spółdzielcy ze „Szklanego Świata” otrzymają 50 tys. zł, ufundowane przez Fundację Crédit Coopératif. - We Francji wspieramy przedsiębiorczość społeczną od ćwierćwiecza. Polski konkurs wpisuje się w szereg wcześniejszych projektów, jak działalność Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych czy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Wszystko po to, aby dać bezrobotnym zatrudnienie i autonomię - mówił Karol Sachs z Fundacji Crédit Coopératif. Sachs podkreślił też, że Jacek Kuroń, którego myśl była inspiracją dla organizacji konkursu, byłby z pewnością wzruszony uroczystością.

„Szklany świat” słynie z produkcji wyrobów ze szkła. Ich sztandarowym produktem są bombki, wytwarzane w sposób tradycyjny. Spółdzielnia organizuje ponadto warsztaty, w czasie których uczy technik pracy w „ginących” zawodach. Spółdzielnia współpracuje też z Fundacją „Doliny Baryczy”, organizując festyny i imprezy lokalne, które integrują społeczność.

Spółdzielnia rozpoczęła działalność 13 marca 2009 r. w Krośnicach k. Milicza. Założyły ją osoby pracujące wcześniej w spółdzielni pracy, która została zlikwidowana. Wtedy podjęły one decyzję o wykorzystaniu swoich umiejętności i doświadczenia poprzez kontynuację pracy na własny rachunek. Dzisiaj w spółdzielni pracuje 7 osób.

Pomimo faktu, iż nagrodą pieniężną uhonorowany został tylko jeden podmiot, dla wszystkich dziesięciu finalistów I kategorii przygotowano nagrody dodatkowe. Firma doradczo-konsultingowa PwC (dawniej PricewaterhouseCoopers) obejmie ich swoim profesjonalnym pakietem doradczym, który pomoże im wzmocnić i rozwinąć działalność.

Paweł Bochniarz, przedstawiciel fundatora, przekonywał, że PwC, jako globalna firma, często kojarzona jest z brutalnym światem zorientowanym na pieniądze. - Naszym zaangażowaniem i wsparciem dla przedsiębiorstw społecznych chcielibyśmy pokazać, że może być inaczej - podkreślił Bochniarz. 

Cztery spółdzielnie z pomysłem na rozwój

Wszystkie cztery spółdzielnie socjalne - finalistki z II kategorii, zostały uhonorowane nagrodami pieniężnymi. Nagroda główna powędrowala do spółdzielni socjalnej „INTEGRACJA” (20 tys. zł). Pozostałe podmioty otrzymają skromniejsze nagrody: spółdzielnia socjalna „50+” (10 tys. zł), Bytomska Spółdzielnia Socjalna (10 tys. zł), Lutolska Spółdzielnia Socjalna „WINDA” (10 tys. zł).

Nagrody w tej kategorii ufundowała Fundacja BGŻ. Prezeska Fundacji, Małgorzata Zdzienicka-Grabarz podkreślała znaczenie nowego modelu rozwoju, który praktykują przedsiębiorcy społeczni. - W trudnych czasach nie ma nic piękniejszego, jak po prostu rozejrzeć się wokół i rozpocząć działalność gospodarczą dla siebie i dla innych - przekonywała Zdzienicka-Grabarz.

Wszyscy laureaci tej kategorii, podobnie jak zwycięzca głównej nagrody w I kategorii, otrzymali specjalne statuetki przygotowane przez członków warszawskiej Fundacji „Grupa Nowolipie”, pod przewodnictwem Pawła Althamera.

Internauci za „Teatrem Grodzkim”

Ciekawym wynikiem zakończyło się głosowanie publiczności. Internautom najbardziej do gustu przypadło Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”. W głosowaniu on-line stowarzyszenie zdobyło 678 głosów, na 2242 oddane.

Stowarzyszenie „Teatr Grodzki” prowadzi kilka jednostek (zakład poligraficzny, zakład wypoczynkowo-rehabilitacyjny, warsztat terapii zajęciowej). Zatrudnia ponad sto osób, w tym blisko osiemdziesiąt to osoby niepełnosprawne. Zakład introligatorko-drukarski prowadzony przez stowarzyszenie świadczy różnorodne usługi: skład i przygotowanie do druku wszelkiego rodzaju tekstów, projekty graficzne dla wydawnictw, druk, skanowanie i reprodukcja zdjęć i grafik.

Galę prowadził aktor Robert Więckiewicz wraz z dyrektorem Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS – Krzysztofem Więckiewiczem. Wieczór zakończył się monodramem Krystyny Jandy - „Biała Bluzka” w reżyserii Magdy Umer.

Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne Roku jest pierwszą tego typu ogólnopolską inicjatywą. Konkurs organizuje Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Celem Konkursu jest wsparcie najbardziej przedsiębiorczych podmiotów ekonomii społecznej poprzez promocję produktów i usług wysokiej jakości, promocję konkurencyjnych rozwiązań marketingowych, promocję innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych, promocję umiejętnego działania biznesowego dla realizacji celów społecznych.

KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ