Środowisko biznesu nie ma powodu, aby traktować ekonomię społeczną, jako źródło zagrożeń, przeciwnie – może być ona uzupełnieniem jego własnych działań i partnerem dla wspólnych przedsięwzięć.
Manifest Ekonomii Społecznej

Natura wkracza do biura – happening inaugurujący Dzień Eko-biura
MAGDA GAŁKOWSKA
aktualizacja: 02.09.2010
Niezwykła przerwa obiadowa! Biurowce pustoszeją, pracownicy opuszczają biurka, aby zaczerpnąć świeżego powietrza i… zmierzyć się ze swoimi sąsiadami zza ściany w eko-dyscyplinach! Do tego ćwiczenia jogiczne i ekologiczny lunch. Już 10 września pod centrum biurowym na ulicy Fabrycznej 5 w Warszawie ten niecodzienny happening zorganizowany przez krakowską Fundację Aeris Futuro rozpocznie kampanię edukacyjną „Sukces to Twoje naturalne środowisko”.

Happening, skierowany przede wszystkim – choć oczywiście nie tylko – do pracowników warszawskiego centrum biurowego przy ulicy Fabrycznej 5 w Warszawie, zaplanowany został przez organizatorów jako oryginalna przerwa obiadowa. W godzinach 12.00–14.00 wychodzącym na lunch pracownikom Fundacja Aeris Futuro zaproponuje aktywne spędzenie czasu, w którym odpoczynek i krótkie starcia w ekologicznych grach zespołowych połączone będą z krótką praktyką jogi i ekologicznym lunchem… podanym na liściu kapusty. Uczestnicy happeningu, wracając do biura, zabiorą ze sobą podarowane przez Fundację Aeris Futuro drzewko doniczkowe – prezent mający przypominać im o możliwości stworzenia także u siebie eko-biura przy minimalnym nakładzie kosztów.

Warszawski happening rozpoczyna kampanię „Sukces to Twoje naturalne środowisko”, promującą zrównoważony rozwój i sposoby jego wdrażania w miejscu pracy, szczególnie w warunkach pracy biurowej.

W ramach projektu zostanie uruchomiona bezpłatna, dwumiesięczna platforma e-learningowa, do której będzie można się zapisać już podczas inaugurującego kampanię happeningu oraz za pośrednictwem strony www.aeris.eko.org.pl. Rozsyłane pocztą wirusową e-porady będą w atrakcyjnej wizualnie formie przedstawiać podstawowe aspekty funkcjonowania eko-biura, a dodatkowo odsyłać do artykułów, filmów i innych materiałów multimedialnych.

Najważniejszym punktem kampanii „Sukces to Twoje naturalne środowisko” jest Dzień Eko-biura, którego obchody odbędą się 1 października. Wszystkie, nie tylko warszawskie czy krakowskie, firmy oraz instytucje zapraszamy z tej okazji do podzielenia się z nami swoim wkładem w ochronę środowiska poprzez udział w konkursie na najbardziej efektywny sposób obchodów Dnia Eko-biura. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie do konkursu oraz realizacja akcji ekologicznej w miejscu pracy i udokumentowanie jej. Co ważne, ekologiczną akcją nie musi być wyłącznie działanie spektakularne: eko-biuro jest przyjazne środowisku, bo, przykładowo, jego pracownicy dojeżdżają do niego na rowerach lub wspólnie jednym samochodem, segregują śmieci, drukują dwustronnie lub dbają o wyłączanie urządzeń z funkcji stand-by – i takie właśnie wybory i decyzje podjęte przez pracowników biurowych Fundacja Aeris Futuro pragnie premiować w ogłoszonym konkursie. W wyborze najlepszych raportów jury będzie kierować się efektywnością ekologiczną danego przedsięwzięcia a także pomysłowością i zaangażowaniem organizatorów. Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na 20 października. Zwycięski zespół konkursowy otrzyma zaproszenie na ekologiczny wyjazd w atrakcyjne przyrodniczo tereny.

Udział w kampanii umożliwi firmom i instytucjom publicznym również skorzystanie z bezpłatnych porad dotyczących organizacji zielonych wydarzeń, czyli takich, które na każdym etapie przygotowań i realizacji zapewniają działania przyjazne dla środowiska naturalnego – redukujące negatywny wpływ danej imprezy poprzez oszczędności energii i materiałów (www.zielonewydarzenia.pl).

O Fundacji Aeris Futuro

Misją działającej od 2006 r. fundacji Aeris Futuro jest skutecznie przeciwdziałanie globalnym zmianom klimatu, ochrona i zwiększenie różnorodności biologicznej i krajobrazowej, wspieranie rozwoju społeczności lokalnych oraz promowanie odpowiedzialnego biznesu. Jest jedyną w Polsce organizacją, która kompleksowo zajmuje się carbon offsets, projektami rekompensującymi emisje gazów cieplarnianych do powietrza. Stworzyła pierwszy i jedyny w Polsce KALKULATOR CO2 obejmujący szacowanie śladu klimatycznego (carbon footprint) oraz umożliwiający ograniczanie i zneutralizowanie tego śladu (carbon offsetting) poprzez sadzenie drzew i projekty zwiększające efektywności energetyczną. Eksperci Fundacji doradzają oraz szkolą w zakresie planowania i realizacji jedynych w Polsce zeroemisyjnych wydarzeń (carbon neutral events), tworzenia strategii CSR, raportów i kampanii społecznych oraz programów wolontariatu pracowniczego na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej dzieci, młodzieży, studentów, pracowników firm.

W roku bieżącym Fundacja prowadzi kampanię ekologiczno-promocyjną Zielone Wydarzenia na rzecz świadomego i zrównoważonego stylu życia.

Więcej na: www.aeris.eko.org.pl, www.zielonewydarzenia.pl

Więcej informacji udzielają:

Anna Dymarczyk, Koordynator Projektu , tel. +48 12 430 08 22, tel. kom. 694530056

Donata Adler, PR Manager, , tel. 607 39 22 31

FUNDACJA AERIS FUTURO
ul. Krowoderska 11/8
31-141 Kraków
T/F: (+48) 12 430 08 22

www.aeris.eko.org.pl
www.zielonewydarzenia.pl

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ