Ekonomia społeczna zawiera elementy ważne dla wielu tradycji: lewicowych, prawicowych, konserwatywnych, liberalnych, socjaldemokratycznych, republikańskich, komunitariańskich, katolickiej nauki społecznej...
Manifest Ekonomii Społecznej

Lubiewice k. Wierzchlasu. Poświęcą odnowioną zabytkową, ewangelicką nekropolię
BARTOSZ PUCHOWSKI
aktualizacja: 23.09.2009
W sobotę 26 września 2009 r. o godzinie 11.00 odbędzie się uroczystość poświęcenia odremontowanego zabytkowego cmentarza ewangelickiego z połowy XIX w. Cmentarz odrestaurowany został przez Stowarzyszenie na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn "Światło". Ekumeniczne nabożeństwo poprowadzą pastor ks. kom. Marek Loskot z parafii ewangelicko-augsburskiej w Bydgoszczy oraz ksiądz Marian Turzyński z Tucholi.

To już siódma, zabytkowa, ewangelicka nekropolia odnowiona przez Stowarzyszenie "Światło" z gminy Cekcyn w Borach Tucholskich (kujawsko-pomorskie). Cmentarz znajduje się w osadzie Lubiewice k. Wierzchlasu (Bory Tucholskie). Poprzednio odrestaurowano cmentarze w: Wysokiej, Brzoziu, Iwcu, Trzebcinach, Ostrowie i Nowym Suminie. Członkowie "Światła" wraz z Nadleśnictwem Zamrzenica, usunęli krzaki i wyczyścili nagrobki. Cały teren nekropolii został ogrodzony drewnianym płotkiem. Na środku cmentarza stanął brzozowy krzyż oraz ustawiono polny kamień, na którym umieszczona została marmurowa tablica z dwujęzycznym napisem: polskim i niemieckim. 

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
NOWY KOMENTARZ
tytuł komentarza
treść komentarza
podpis