Warto odejść od antagonistycznej wizji wzajemnych relacji państwa i społeczeństwa obywatelskiego. Problemem nie jest w Polsce to, że którekolwiek z nich jest zbyt silne, ale raczej to, że jedne i drugie są obecnie dość słabe.
Manifest Ekonomii Społecznej

Ruszyła 8. edycja Konkursu [eS]
ŁUKASZ KOMUDA
aktualizacja: 23.05.2018

W ubiegłorocznej edycji Konkursu [eS] nagrodę publiczności odebrała Dobra Spółdzielnia Socjalna. Fot. FISE />/

Znów można stanąć w szranki w jedynym ogólnopolskiemu konkursie dla podmiotów ekonomii społecznej. Kolejna edycja przynosi dwie duże nowości. O nagrody mogą ubiegać się młodsze podmioty – wystarczy 12 miesięcy działalności. I oprócz samodzielnych zgłoszeń przedsiębiorstw, pojawia się możliwość nominowania przedsiębiorstwa społecznego do udziału. Na zgłoszenia i nominacje organizatorzy czekają do 20 czerwca 2018.

Otworzyliśmy możliwość nominowania przedsiębiorstw, bo w ubiegłych latach spotykaliśmy dziesiątki osób, opowiadających o znanych im podmiotach, które świetnie działają, robią dobrą robotę, mają ciekawy pomysł na produkty czy usługi – i które z różnych powodów nie zgłosiły się do konkursu – opowiada Joanna Szymańska, Koordynatorka Konkursu. – Do tej pory mogli nam tylko o nich opowiadać. W tym roku możemy im powiedzieć: znasz przedsiębiorstwo, które warto docenić – nominuj je!

Mechanizm nominacji jest bardzo elastyczny. Swojego kandydata do nagrody może wskazać każdy: osoba indywidulana, organizacja pozarządowa, ale też Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej czy Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. – Liczymy, że swoje nominacje zgłoszą osoby, którzy są w najbliższym otoczeniu przedsiębiorstw społecznych, współpracują z nimi, wspierają je często od samego początku – dodaje Szymańska.


Co jest do wygrania w tym roku?
W 8. edycji Konkursu [eS] zostaną przyznane cztery nagrody, a dzięki udziałowi partnerów Konkursu wszystkie nagrody będą nagrodami finansowymi.

Rada Konkursu zdecyduje o przyznaniu:

  • Nagrody Głównej i tytułu Najlepszego Przedsiębiorstwa Społecznego Roku (15 000 złotych),
  • Nagrody Pomysł na Rozwój (10 000 złotych),
  • Nagrody Odkrycie Roku (5 000 złotych).

O przyznaniu Nagrody Publiczności (3000 złotych) zdecydują zaś wszyscy, którzy wezmą udział w głosowaniu internetowym.

Dodatkowo – tak jak w ubiegłych latach - przyznane zostaną nagrody mentoringu w ramach której możliwa będzie współpraca przedsiębiorstw ze specjalistami z PwC.


Jak się zgłosić lub nominować podmiot do Konkursu [eS]?
Wszystko odbywa się on-line, przez specjalny formularz dostępny na stronie www.konkurs-es.pl. Aplikacja zawiera pytania o najważniejsze kwestie dotyczące działalności przedsiębiorstwa społecznego: o pomysł czy ideę, która stoi za jego działalnością, o produkty, usługi, ale też o pracowników i klientów. Wszystkie dokumenty wysyła się w tym roku przez wspomniany formularz. Niczego nie trzeba wysyłać pocztą, co upraszcza mechanizm przygotowania aplikacji konkursowej.


Wysyłamy aplikację konkursową i co dalej?

Najpierw każde zgłoszenie przejdzie prostą ocenę formalną. Potem z przedsiębiorstwem skontaktują się eksperci społeczni, którzy na podstawie formularza i dodatkowych informacji, uzyskanych podczas rozmowy, dokonają swojej oceny. Równolegle eksperci ekonomiczni pochylą się nad dokumentami finansowymi zgłoszonego podmiotu ekonomii społecznej i ocenią go, biorąc pod uwagę kryteria ekonomiczne.

Do finałowej dziesiątki przechodzi 10 najwyżej przedsiębiorstw – i tam odbędą się wizyty studyjne. Po wizytach sformułowane zostaną rekomendacje dla Rady Konkursu, która wybierze laureatów nagród w poszczególnych kategoriach.

Tegoroczną edycję Konkurs zakończy uroczysta Gala, która odbędzie się 15 października w Krakowie i będzie wydarzeniem towarzyszącym Ogólnopolskim Spotkaniom Ekonomii Społecznej, organizowanym przez Stałą Konferencję Ekonomii Społecznej (SKES).

– Przy Konkursie pracuje duża grupa wolontariuszy – ekspertów ekonomicznych i społecznych. Ich zaangażowanie, tak jak udział naszych Partnerów, jest nie do przecenienia. Radzie Konkursu po raz kolejny przewodniczyć będzie w tym roku nieoceniony Henryk Wujec. No i niezmienne patronem Konkursu jest Jacek Kuroń, z czego jesteśmy niezwykle dumni – dodaje Magda Klaus – Prezeska Fundacji Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, która po raz ósmy jest Organizatorem Konkursu [eS].


Więcej informacji na www.konkurs-es.pl
FB: https://web.facebook.com/ekonomiaspolecznapl/

Kontakt:
Joanna Szymańska

22 622 16 87

Źródło: FISE
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ