Ekonomia społeczna w swym głównym nurcie nie działa przeciwko rynkowi, ale stara się go wykorzystywać jako ważny instrument realizacji celów społecznych.
Manifest Ekonomii Społecznej

Tczew. Tczewscy Kurierzy Rowerowi
OPR. RED.
aktualizacja: 12.02.2018
(PAP) Ciekawy pomysł, grant i kilku młodych zapaleńców wystarczyło, aby stworzyć Tczewskich Kurierów Rowerowych. Dzisiaj mieszkańcom Tczewa i okolic dostarczają nie tylko listy, paczki i kwiaty, ale też odbierają elektrośmieci, a w Tłusty Czwartek… rozwożą pączki.

„Pomysł powstawał i rozwijał się przez prawie rok” – mówi Paulina Kremer, jedna z inicjatorek przedsięwzięcia. „Z jednej strony zauważyliśmy zapotrzebowanie na rynku – brak lokalnego operatora pocztowego nastawionego na szybkie, skuteczne i proste doręczanie przesyłek miejskich. Kolejnym aspektem jest potrzeba stworzenia ciekawych miejsc pracy dla młodych ludzi - opartych o pasję, pracę w zespole, uwzględniających różne, także specyficzne potrzeby pracowników (zatrudnienie u nas znajdują między innymi osoby z niepełnosprawnością)”.

Tczewscy Kurierzy Rowerowi to przedsiębiorstwo społeczne łączące cele biznesowe z celami społecznymi. „Tworzymy miejsca pracy z treningiem dla młodych oddalonych od rynku pracy i edukacji. Inwestujemy wypracowane nadwyżki zysku w tworzenie nowych rozwiązań użytecznych społecznie. Tworzymy zielone miejsca pracy – jesteśmy przedsiębiorcami i pracodawcami, więc chcemy wpływać na nasze środowisko w zrównoważony sposób. Włączamy się w politykę miejską związaną z ruchem rowerowym – jesteśmy parterem kampanii, akcji i działań społecznych w mieście” – dodaje Maksymilian Flemming, jeden z kurierów rowerowych.

Kurierzy rozpoczęli działalność dzięki dofinansowaniu na start (25 000 zł) w ramach Funduszu Inicjowania Rozwoju – konkursie grantowym realizowanym przez Fundację Up Foundation. Dodatkowo dzięki współpracy z Urzędem Miasta otrzymali miejsce na biuro w Inkubatorze Przedsiębiorczości – Domu Przedsiębiorcy.

Tczewscy Kurierzy Rowerowi są lokalnym operatorem pocztowym widniejącym w rejestrze Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Oferują przesyłki pocztowe na terenie Tczewa i w promieniu 10 km od jego granic administracyjnych. W ofercie znajdują się także usługi kurierskie – skierowane do klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych. Przewożą dokumenty, umowy, przesyłki, paczki, projekty budowlane, tłumaczenia, księgi i dokumenty rachunkowe, materiały promocyjne, ulotki, wizytówki i plakaty, laptopy i karty pamięci a także: kwiaty, prezenty i upominki, zakupy oraz wiele innych. „W Tłusty Czwartek we współpracy z jedną z piekarni rozwoziliśmy do mieszkańców Tczewa pączki, a za chwilę ruszamy z promocyjną ofertą dla biur rachunkowych i pracodawców polegająca na dostarczaniu PIT-ów na terenie Tczewa i okolic” – mówi Maksymilian Flemming.

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ