Partnerstwo stanowi fundament nowoczesnej filozofii dobrego rządzenia.
Manifest Ekonomii Społecznej

Międzynarodowa konferencja "Finansowanie ekonomii społecznej dziś i jutro w kontekście globalizacji"
KRZYSZTOF RYKOWSKI
aktualizacja: 07.06.2017
W dniach 30-31 maja 2017 r. w warszawskim Klubie Bankowca odbyła się konferencja "Finansowanie ekonomii społecznej dziś i jutro w kontekście globalizacji" organizowana przez Europejską Federację Banków Etycznych i Alternatywnych FEBEA (Bruksela), Federację Inwestorów Społecznych INAISE (Montreal) oraz Fundusz TISE - Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (Warszawa).

100 uczestników, 30 mówców, 78 organizacji z 29 krajów z 5 kontynentów. Tak w liczbach wygląda jej podsumowanie.

Zdaniem organizatorów konferencji instytucje działające na polu finansów etycznych i alternatywnych powinny być zobowiązane do wspierania podmiotów ekonomii społecznej – to przesłanie było obecne w większości wystąpień. Gość specjalny konferencji i nestor ruchu ekonomii społecznej i solidarnej pan Leopold Beaulieu - prezes Fondaction CSN (Quebeq/Kanada) oraz Thierry Jeantet Prezes ESS (Międzynarodowe Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej) z Paryża mówili o warunkach koniecznych do dobrego funkcjonowania przedsiębiorczości społecznej w świecie. Ann Branch z Komisji Europejskiej przedstawiła politykę UE względem podmiotów ekonomii społecznej.

O przedsiębiorczości społecznej w praktyce mówiły zarówno organizacje zajmujące się jej finansowaniem takie jak Fundusz TISE z Polski czy Caisse d’Economie Solidaire Desjardins z Kanady, jak i praktycy – Joanna Olęcka ze spółdzielni socjalnej Bialskie Cuda z Białej Podlaskiej, Agnieszka Dejna z Browaru Spółdzielczego z Pucka, Rafał Serafin z krakowskiej Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, Jo Andrews – z brytyjskiej fundacji EQUILEAP czy Jose Isidro Tzunun z RED Fasco – organizacji sieciującej gwatemalskie NGO’sy. Rozmawiano także o tym jak ma wyglądać przyszłość banków etycznych i alternatywnych (Goran Jeras z chorwackiej EBANKA, Mohamed Attanda z Microfinance African Network z Togo, Raul Sanchez z Red KATALYSIS z Hondurasu i Adnan Faramand z ACAD Finance z Autonomii Palestyńskiej i o rozwoju łańcuchów wartości (Paolo Pastorale z Faire Trade Italy, Maria Elena Querejazu z fundacji SEMBRAR z Boliwiii zajmującej się wspieraniem drobnych gospodarstw rolnych i Hector Farraro ze spółdzielni Fortalecer z Peru.

Konferencji towarzyszyły warsztaty prowadzone przez prof. Andrzeja Blikle – informatyka i przedsiębiorcę „Turkusowe organizacje czyli jak prowadzić firmę zorientowaną społecznie w sposób trwały w czasie?”, „Przedsiębiorczość migrantów” – Davide Libralesso z Fundacji Etimos z Włoch, „Kobiety przedsiębiorczynie” – Lucie Demers – Filaction z Kanady i „Nowe narzędzia finansowe dla przedsiębiorców społecznych z UE” – Daniel Sorrosal FEBEA.

Niedługo na stronach obydwu organizacji www.febea.org, www.inaise.org znajdzie się szersze omówienie tematów konferencji oraz wszystkie wygłoszone podczas dwóch dni prezentacje.

Źródło: TISE

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ