Niezwykle istotnym aspektem większości działań w obszarze ekonomii społecznej jest jej lokalny, wspólnotowy charakter. Chodzi nie tylko o pojedyncze przedsięwzięcia i instytucje, ale relacje, które je łączą.
Manifest Ekonomii Społecznej

Znamy laureatów 6. edycji Konkursu eS
REDAKCJA PORTALU EKONOMIASPOLECZNA.PL
aktualizacja: 21.11.2016

laureaci Konkursu ES />/

Za nami 6. edycja Konkursu [es] imienia Jacka Kuronia, w ramach którego po raz kolejny nagrodziliśmy przedsiębiorczych społeczników.

Nagrodzeni zostali: ZAZ Siedlce Nagrodą Główną i tytułem Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2016, Spółdzielnia Dalba i Browar Spółdzielczy nagrodą „Pomysł na Rozwój”, Spółdzielnia Margines nagrodą „Odkrycie Roku”, Stowarzyszenie Emaus Nagrodą Laureatów oraz Spółdzielnia Arte Nagrodą Publiczności.

W tej edycji do Konkursu stanęło 41 przedsiębiorstw społecznych. 17 weszło do finału. Każdy z finalistów otrzymał Znak [eS], potwierdzający wysoką jakość oferowanych przez nich produktów i usług.

Laureatem Nagrody Głównej i zdobywcą tytułu Przedsiębiorstwo Społecznego Roku 2016 jest Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Siedlce. Przedsiębiorstwo społeczne, którego pracownicy codziennie udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w pracy, jeśli znajdzie się właściwe miejsce. Nagrodzone przedsiębiorstwo jest właśnie takim dobrym miejscem pracy dla 44 osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że praca w kuchni może być sposobem na odzyskiwanie sprawności, a czasem i sensu życia.

Laureatem nagrody „Pomysł na Rozwój” Fundacji BGK oraz nagrody za najskuteczniejszą promocję ANG została Spółdzielnia Socjalnej Dalba i prowadzony przez nią Browar Spółdzielczy. To wyróżnienie za innowacyjność w działaniu, za odważny pomysł i jego znakomitą realizacje. Dalba jest miejscem pracy dla osób z bardzo różnymi niepełnosprawnościami, które są zatrudnione przy produkcji piwa. Przedsiębiorstwo wzorowo łączy funkcje społeczne i biznesowe, wpisującemu się w modę na piwa rzemieślnicze i craftowe, warzone według receptur sięgającej XIV wieku. Jak sami mówią o sobie, warzą piwo, które „waży więcej”. Dalba to też pomysłodawca nowatorskiego projektu crowdfundingowego „Pojąć Głębie”, w ramach której zorganizowany będzie pierwszy na świecie kursu nurkowania głębinowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dalba jest też jedyną - jak dotąd - spółdzielnią socjalną o której mówiło brytyjskie BBC

Nagrodę „Odkrycie Roku” TISE otrzymała w tym roku Spółdzielnia Socjalna Margines. Margines prowadzi wegańskie bistro przy ulicy Kruczej w Warszawie. W różnych formach zatrudnia obecnie 20 osób, przy czym stosuje oryginalny model zatrudnienia, gdzie oprócz systemu zmianowego, oferuje możliwość pracy zadaniowej. Stosuje też nietypowy system płac, oferując jednolitą stawkę wynagrodzenia dla każdego pracownika niezależnie od stanowiska pracy. Spółdzielcy wszystkie strategiczne decyzje podejmują wspólnie na drodze konsensusu. W sposób naturalny i nienachalny promują weganizm. Włączają się też w akcje i działania promujące idee równościowe, pomocy uchodźcom i sprawiedliwego handlu. W lokalu stosują środki chemiczne i opakowania droższe, ale naturalne i biodegradowalne. Współpracują też innymi przedsiębiorstwami społecznymi, kooperatywami spożywców i lokalnymi producentami.

Wyróżnienie PwC otrzymała Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej PANATO za konsekwencję w działaniu i systematycznej podnoszenie kompetencji biznesowych. Przedsiębiorstwo społeczne, które dbając o coraz wyższą jakość produktów i usług, nie traci z oczu celu społecznego. W dodatku znalazło na jego realizację swój własny sposób. Do realizacji dużych zamówień zapraszam inne podmioty ekonomii społecznej, dając prace ludziom, a na siebie biorąc odpowiedzialność za realizacje zamówienia. W tym modelu, we współpracy z pięcioma innymi przedsiębiorstwami społecznymi, zrealizowało w tym roku między innymi zamówienie ma materiały dla uczestników szczytu NATO w Warszawie.

Więcej informacji o Konkursie [eS], pozostałych wyróżnieniach i nagrodach oraz wszystkich finalistach 6. edycji na www.konkurs-es.pl

KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ