Środowisko biznesu nie ma powodu, aby traktować ekonomię społeczną, jako źródło zagrożeń, przeciwnie – może być ona uzupełnieniem jego własnych działań i partnerem dla wspólnych przedsięwzięć.
Manifest Ekonomii Społecznej

Festiwal Budynków w Warszawie - kampus Szkoły Głównej Handlowej
AGNIESZKA RASMUS-ZGORZELSKA
aktualizacja: 27.11.2015
Centrum Architektury wraz z mecenasem, firmą Polski Holding Nieruchomości SA, zaprasza na drugą odsłonę święta architektury - Festiwalu Budynków. Bohaterem grudniowej edycji będzie warszawska Szkoła Główna Handlowa. W programie wykłady, spacery, koncert. Zapraszamy w dniach 4-6 grudnia 2015.

Festiwal Budynków to ruchome święto warszawskiej architektury, zbudowane wokół jej najciekawszych przykładów pochodzących z XX i XXI wieku.

Podczas drugiej, grudniowej edycji Festiwalu Budynków zapraszamy do odwiedzin historycznego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy al. Niepodległości. Ten zaprojektowany i jedynie częściowo zrealizowany w dwudziestoleciu międzywojennym kompleks nie daje się łatwo przypisać do konkretnego stylu czy nurtu. Ekspresjonizm, styl narodowy, wczesny modernizm, a może art déco? Zróżnicowany detal oraz bogactwo form stanowią o niezwykłym kunszcie architekta kompleksu Jana Koszczyca-Witkiewicza oraz kontynuatora jego dzieła po II wojnie światowej, Stefana Putowskiego.

Podczas festiwalu będzie można zwiedzić z przewodnikami oryginalne wnętrza – aule wykładowe, bibliotekę czy Zakłady Doświadczalne; dowiedzieć się więcej o kampusie SGH, jego architekturze i historii; zapoznać się z nieco zapomnianą sylwetką jego twórcy – poszukującego własnej wersji polskiego stylu narodowego Jana Koszczyca-Witkiewicza, jednego z „pierwszych modernistów” i brata stryjecznego Witkacego; poznać warszawską architekturę poprzez statystyki, mapy i nowocześnie zwizualizowane dane w prezentacji przygotowanej przez katowicki Medialab; wziąć udział w koncercie muzyki współczesnej w Auli Spadochronowej, skomponowanej specjalnie dla tej przestrzeni.

Grudniowa edycja Festiwalu Budynków włączona została w obchody 110-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Program:

4.12. piątek – 18.00

– wykład Karola Piekarskiego „Zabudowa miasta Warszawy w obrazach graficznych (według danych historycznych urzędu statystycznego, map, materiałów archiwalnych oraz innych zasobów sieciowych)”

(budynek G, aula VI)

5.12. sobota – 12.00

– spacer z Joanną Koszewską i Grzegorzem Miką po kampusie SGH, I tura

(miejsce zbiórki: podcienia budynku A, ul. Rakowiecka 24)

5.12. sobota – 16.00

– wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Architekt nieznany? Jan Koszczyc-Witkiewicz i jego architektura”

(budynek G, aula V)

5.12. sobota – 21.00

– koncert Michała Górczyńskiego „Wołanie na budynek i klarnet”

(budynek G, Aula Spadochronowa)

6.12. niedziela – 12.00

– spacer z Joanną Koszewską i Grzegorzem Miką po kampusie SGH, II tura

(miejsce zbiórki: podcienia budynku A, ul. Rakowiecka 24)

6.12. niedziela – 15.30

– wykład prof. dr hab. Marty Leśniakowskiej „Architektura światła. Kampus Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie”

(budynek G, Aula Główna)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na oprowadzanie z przewodnikami obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem:

Mecenas projektu: Polski Holding Nieruchomości SA

Partnerzy projektu: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, AMS

Biogramy uczestników:

Marta Leśniakowska – prof. nadzw. dr hab., historyczka sztuki, pracownik naukowy w Instytucie Sztuki PAN, gdzie kieruje Studium Doktoranckim oraz prowadzi seminarium doktorskie „Sztuka i architektura XX-XXI wieku. Historia, teoria, krytyka, metodologia". Kieruje Katedrą Historii Sztuki Nowoczesnej na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Autorka wielu artykułów z zakresu nowoczesnej sztuki i architektury, ich teorii i metodologii, oraz dziesięciu książek, m. in.: „Polski dwór: wzorce architektoniczne, mit, symbol”; „Co to jest architektura?”, „Architekt Jan Koszczyc-Witkiewicz (1881-1958) i budowanie w jego czasach” oraz serii „Architektura w Warszawie”.

Karol Piekarski – badacz sieci, dyrektor programowy Medialabu Katowice. Realizuje interdyscyplinarne projekty badawcze i edukacyjne polegające na przetwarzaniu i wizualizacji danych o mieście, m.in. MiastoLab (2013), Urban Data Stories (2014) i Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015 (2015). Wykłada na Uniwersytecie Śląskim.

Grzegorz Mika – architekt i varsavianista. Doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Twórca portalu Warszawski Modernizm 1905-1939. Autor spacerów, wykładów oraz artykułów na temat architektury XX wieku. Współautor książki “MOK – Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa”, wydanej nakładem Centrum Architektury w 2015 roku.

Joanna Koszewska – architektka i urbanistka pracująca w różnych skalach, zajmuje się problemami kształtowania przestrzeni miejskiej. Doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiowała wzornictwo przemysłowe na warszawskiej ASP i architekturę na École Nationale Superieure d'Architecture de Paris La Villette w Paryżu. Współautorka książki “MOK – Ilustrowany atlas architektury północnego Mokotowa”, wydanej nakładem Centrum Architektury w 2015 roku.

Michał Górczyński – Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium”, specjalizujący się w muzyce współczesnej. Od 1998 roku pisze muzykę na różne instrumenty (m.in. „Zróżnicowanie na dwa fagoty i klarnet”, „Rondo à la krakowiak na wrzeszczącego pianistę i klarnet basowy”, „Malowanie na dwa klarnety, fagot, kontrabas i śpiew”). Skomponował muzykę do ponad 25 spektakli dla teatrów dramatycznych i lalkowych. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Występował jako solista z takimi zespołami jak: de Ereprijs, Kwartet Śląski, Orkiestra Aukso, Filharmonia Podlaska, Filharmonia Szczecińska. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych. Od 2008 roku pracuje nad poszerzaniem możliwości brzmieniowych klarnetu basowego, inspirując się beatboxem.

O Festiwalu Budynków:

Wyróżniane w kolejnych odsłonach Festiwalu gmachy często dostępne są dla szerokiej publiczności w części, lub wcale. Niektóre z nich, od dawna wpisane w tkankę miasta, opatrzyły się i stały niemal przezroczyste a ich unikalne walory przestały zwracać uwagę mijających je codziennie warszawiaków. Inne, położone bardziej na uboczu, czy nowe, dopiero oswajane, nie zdążyły jeszcze wpisać się w krajobraz miasta i świadomość jego mieszkańców.

W ramach Festiwalu, co kilka tygodni będziemy otwierać dla szerszej publiczności jeden, wybrany gmach proponując serię wydarzeń skupionych wokół jego architektury i epoki, w której powstał.

Bohaterem pierwszej, październikowej edycji Festiwalu był Dom Partii.

Organizator:

Centrum Architektury to niezależna fundacja założona w 2011 roku, której celem jest popularyzowanie wiedzy o architekturze za pomocą publikacji, wystaw, wykładów oraz innych projektów. Obecnie fundację współtworzą Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska.

W ciągu pięciu lat działalności fundacja przygotowała m.in. wystawę „Na przykład. Nowy dom polski” (prezentacje w Warszawie, Wrocławiu, Berlinie, Wiedniu, Madrycie, Pradze, Wilnie, Budapeszcie i Gdyni) oraz program kulturalno-edukacyjny z okazji obchodów 125. rocznicy urodzin Le Corbusiera – Le CorbusYear (wycieczki, wykłady, publikacje oraz wykłady performatywne w Warszawie, Wrocławiu, Tarnowie i Katowicach).

Wśród wydanych dotychczas przez fundację publikacji znalazły się kanoniczne teksty z zakresu teorii i historii architektury, m.in. „W stronę architektury”, „Kiedy katedry były białe”, “Urbanistyka” Le Corbusiera, wybór esejów „Ornament i zbrodnia” Adolfa Loosa i „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs oraz seria ilustrowanych atlasów architektury warszawskich dzielnic „SAS”, „ŻOL” i „MOK".

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ