Środowisko biznesu nie ma powodu, aby traktować ekonomię społeczną, jako źródło zagrożeń, przeciwnie – może być ona uzupełnieniem jego własnych działań i partnerem dla wspólnych przedsięwzięć.
Manifest Ekonomii Społecznej

Miejsce pracy dla dorosłych autystów - Klubokawiarnia "Życie jest fajne"
FUNDACJA ERGO SUM
aktualizacja: 12.11.2015
Dorośli autyści, osoby dotąd całkowicie zależne od innych, już wkrótce staną się gospodarzami niezwykłego miejsca, klubokawiarni dla osób otwartych i ciekawych świata. W styczniu Fundacja Ergo Sum uruchamia w Warszawie Klubokawiarnię „Życie jest fajne”.

W powstającej Klubokawiarni znajdzie zatrudnienie dziewięcioro autystów i osób niepełnosprawnych. Będzie to dla nich miejsce pracy, kultury i rehabilitacji. „Życie Jest Fajne” to też miejsce odpoczynku i rozrywki dla naszych gości. W planach są spotkania i warsztaty kulinarne, zajęcia teatralne oraz wydarzenia artystyczne.

Na uruchomienie lokalu uzyskaliśmy specjalny kredyt dla organizacji społecznych. Pokryje on koszty remontu i adaptacji pomieszczenia oraz pierwsze pensje. Potrzeba jeszcze ponad 20 tys. zł, między innymi na kaucję, książeczki sanepid, ubezpieczenie, jedzenie i napoje na początek działalności. Nie czekamy, ruszyliśmy z kampanią crowfundingową.

Autyzm jest zespołem zachowań utrudniających, a zazwyczaj uniemożliwiających podjęcie pracy. Mimo to autyści świetnie się sprawdzają na przykład w zawodach wymagających cierpliwości, przy pracach żmudnych i powtarzalnych. Rzadko jednak mają szansę pokazać, co potrafią i mogą robić. Dorośli autyści skazani są na życie w izolacji i groszowe zasiłki. Fundacja Ergo Sum ma cel, włączyć ich w życie zawodowe, kulturalne, społeczne. Nazwa „Życie Jest Fajne” oddaje misję, która przyświeca Fundacji, sprawić, by osoby wykluczone mogły się cieszyć pełnią życia. Klubokawiarnia, w której autyści znajdą dostosowaną do swych możliwości pracę, a po pracy rozrywkę, jest krokiem ku zmianie. Ku naprawdę dobrej zmianie.

„Chcemy poza pracą zaoferować im miejsce, gdzie będą mogli spełniać swoje pasje, znaleźć przyjaciół, czy po prostu się rehabilitować” mówi inicjatorka przedsięwzięcia, Ola Ciechomska-Smereczyńska z Fundacji Ergo Sum o celach projektu Klubokawiarnia „Życie jest fajne”. W Klubokawiarni autyści i osoby niepełnosprawne będą zatrudnieni na stanowiskach odpowiadających ich możliwościom, otrzymają też wsparcie opiekunów i terapeuty. Będą pracować w przystosowanych dla nich warunkach. Znajdzie się tu też pokój wyciszeń, organizację przestrzeni i oznakowanie sprzętów opracuje terapeuta. Pracownicy będą mieli też indywidualne wsparcie w pracy i opiekę terapeutyczną. Będą również beneficjentami oferty kulturalnej Klubokawiarni.

Kulturalna i edukacyjna działalność Klubokawiarni skierowana będzie do różnych klientów. Klubokawiarnia zaprasza wszystkich, którzy chcą by ich życie też stało się fajne. Goście znajdą tu proste posiłki przygotowywane przez niepełnosprawnych kucharzy, gorącą kawę i herbatę na jesienne i zimowe chłody serwowane przez autystów. Tu także będzie miejsce warsztatów kulinarnych i artystycznych, spotkań i prelekcji na przeróżne tematy. Wielu z naszych przyjaciół gotuje i wśród ich fascynacji są różne, czasem egzotyczne kuchnie. Marzy nam się, by prowadzili u nas warsztaty, spotkania kulinarne. Będą też warsztaty artystyczne, między innymi dramy. Sale otworzymy również na minikoncerty, spektakle, projekcje filmowe młodych autorów, artystów-amatorów.

Klubokawiarnia ruszy, gdy będą środki na realizację projektu. Fundacja wzięła niekomercyjny kredyt w Towarzystwie Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE). Sfinansujemy z niego między innymi remont pomieszczeń i ich dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych, wyposażenie kuchni i kawiarni, pierwsze wynagrodzenia. Kwota kredytu nie pokryje jednak innych kosztów na start. Zanim zaczniemy zarabiać, potrzebujemy środków na przykład na: kaucję za lokal, badania lekarskie, projekt i książeczki sanepid, szkolenia BHP, ubezpieczenie, ochronę, jedzenie i napoje na początek itp. Bez tego nie ruszymy. Uruchomiliśmy kampanię crowfundingową. Każdy, komu bliska jest nasz misja, otwarcie na wykluczonych i niepełnosprawnych oraz idea Klubokawiarni, może nam pomóc na wspieram.to/zyciejestfajne. W zamian fajne nagrody od „Życie Jest Fajne” i radość wspólnego działania.

Fundacja Ergo Sum istnieje od 2013 r. Jej cele statutowe to pomoc dorosłym autystom, wspieranie przedsiębiorczości społecznej wykluczonych i rozwój przez sztukę. Fundacja realizuje je między innymi poprzez pomoc psychologiczną i prawną dla autystów i ich rodzin, organizację spółdzielni społecznych, warsztaty „Czy przedsiębiorczość społeczna pasuje do Twojej organizacji”, projekt Ambasadorzy Przedsiębiorczości Społecznej oraz terapię przez sztukę. Sposobem na wsparcie dla bezrobotnych kobiet jest prowadzony przez Fundację sklep internetowy niewykluczone.com, w którym sprzedają one swoje rękodzieło.

Akcja zbierania pieniędzy na rzecz Klubokawiarni

WWW: wspieram.to/zyciejestfajne

Fundacja Ergo Sum

WWW: www.fundacjaergosum.pl/

Adres: ul. Literacka 15c lok. 35, 01-864 Warszawa

Tel.: 502 707 192

Klubokawiarnia „Życie Jest Fajne”

WWW/FB: www.zyciejestfajne.pl

Źródło: Fundacja Ergo Sum

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ