Ekonomia społeczna nie zmusza do wyboru między wolnością a solidarnością. W istocie wskazuje na to, że prawdziwa solidarność bierze się właśnie z wolności, i jako taka nie da się zadekretować.
Manifest Ekonomii Społecznej

Kalisz. Szkolenie ”Liczy się budżet”. Pora podać wiedzę dalej!
MONIKA FRĄTCZAK I KALINA MICHOCKA
aktualizacja: 21.09.2015
Około 15 organizacji z całej Polski, które przyjadą do Kalisza w październiku na trzy dni dowiedzą się wszystkiego, co będzie im potrzebne aby rozpocząć społeczną analizę budżetu w swoim mieście. Szkolenie rozpocznie się 16 października. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Już po raz drugi analizujemy budżet Kalisza. Pomysł trafił do nas trzy lata temu z Holandii. Byliśmy ciekawi, czy u nas, w Kaliszu, eksperyment się powiedzie. Czy uda się nam, grupie miejskich aktywistów bez ekonomicznego wykształcenia, fakultetów z księgowości i znajomości prawa samorządowego zrozumieć, jak działa budżet i co z tej wiedzy dla nas wyniknie. Porwaliśmy się z ołówkami na uchwałę budżetową. Efekty tej pracy można poznać tutaj: www.pierwsze.liczysiemiasto.pl i już niebawem przeczytać analizy z tegorocznej edycji na stronie: www.liczysiemiasto.pl.

Przyszła pora na to, żeby Kalisz podzielił się zgromadzoną wiedzą z innymi organizacjami pozarządowymi z całej Polski. Bo „Liczy się miasto” to nie tylko tabele, uchwały i wykresy. Społeczna analiza budżetu to rozmowa mieszkańców z samorządem. Przetłumaczenie urzędowych dokumentów na treści przyjazne mieszkańcom stworzyło merytoryczne ramy do dyskusji o mieście i jednocześnie ułatwiło wszystkim stronom dialogu – mieszkańcom i samorządowcom spojrzenie na siebie z perspektywy drugiej strony. My-mieszkańcy uczymy się jak działa samorząd, lepiej rozumiemy procesy jakie nim rządzą, oni-urzędnicy i oni-politycy uczą się słuchania naszych potrzeb, dostrzegają w nas partnerów do rozmowy. „Przynajmniej w teorii. Jak sprawy mają się w praktyce opowiemy w Kaliszu” – dodaje Kalina Michocka, prezeska Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej. Około 15 organizacji z całej Polski, które przyjadą do Kalisza w październiku na trzy dni dowiedzą się wszystkiego, co będzie im potrzebne aby rozpocząć społeczną analizę budżetu w swoim mieście. Do poprowadzenia szkolenia zaproszeni zostali również eksperci, którzy opowiedzą m.in. o standardach i dostępie do informacji publicznej, jawności i przejrzystości działań samorządu, teorii i praktyce pracy z budżetem, sposobach zaangażowania mieszkańców i władz lokalnych w działania. Zapraszamy!

Termin i miejsce spotkania to 16-18 października w Kaliszu. Program szkolenia i formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie www.liczysiemiasto.pl. Termin zgłoszenia upływa w sobotę 10 października.

Macie pytania? Piszcie na adres:

Projekt realizowany w partnerskiej współpracy Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej i Miasta KaliszaProjekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ