Ekonomia społeczna w swym głównym nurcie nie działa przeciwko rynkowi, ale stara się go wykorzystywać jako ważny instrument realizacji celów społecznych.
Manifest Ekonomii Społecznej

Kooperatyzm jako nowoczesna idea polityczna - zapraszamy na seminarium!
REDAKCJA PORTALU EKONOMIASPOLECZNA.PL
aktualizacja: 05.01.2015
Laboratorium Kooperacji oraz Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w najbliższym seminarium w ramach sympozjum naukowego „Filozofia kooperatyzmu. Od idei do praktyki” poświęconym idei i praktyce kooperatyzmu, które odbędzie się 15 stycznia 2015 w Warszawie.

Pierwsze seminarium z cyklu odbyło się w grudniu w Poznaniu. Poświęcone było historii polskiego kooperatyzmu oraz programom społeczno-gospodarczym polskich autorów.

Kolejne spotkanie w ramach sympozjum pt. Kooperatyzm jako nowoczesna idea polityczna – potencjał zmiany i budowanie demokracji odbędzie się 15 stycznia 2015 r. o godzinie 16.30 w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych w Warszawie (ul. Nowy Świat 69, sala 108). Szczegóły na temat seminarium i całego cyklu w załączonym dokumencie.

Spółdzielcze ideały: solidarność, autonomia, pomoc wzajemna, na trwałe wpisały się w dzieje polskiej „inteligencji zaangażowanej”, tworząc z kooperatyzmu podskórny paradygmat myślenia o wspólnocie, zawsze w ścisłym związku ze sprawami elementarnych potrzeb gospodarczych. „Kooperacja to organizująca się gospodarczo demokracja” – pisał Romuald Mielczarski, jeden z ojców przedwojennej spółdzielczości. Dziś, w dobie kryzysu gospodarczego i niepokoju o dalsze losy demokracji, kooperatyzm ma szansę stać się zaczątkiem nowej dyskusji nad relacją pomiędzy gospodarką i polityką, wspólnotą i rynkiem, konsumpcją i partycypacją obywatelską. Czy możemy traktować „dyskurs wzajemnościowy” jako realną alternatywę dla współczesnej gospodarki wolnorynkowej?

W trakcie seminarium swoje referaty wygłoszą Bartłomiej Błesznowski, dr hab. Piotr Laskowski, Cezary Miżejewski, Kamil Piskała, Justyna Szambelan oraz Kuba Wygnański.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem http://goo.gl/forms/v3fWcIhfuX

___

Komitet naukowy sympozjum: prof. dr hab. Marcin Król (ISNS UW), prof. dr hab. Roman Kubicki (IF UAM), prof. dr hab. Andrzej Mencwel (IKP UW) oraz prof. David Ost (Hobart and William Smith College New York), prof. dr hab. Anna Połubicka (IF UAM) oraz dr hab. prof. UW Marek Rymsza (ISNS UW, ISP).

Laboratorium Kooperacji to nieformalna inicjatywa zrzeszająca przedstawicieli ośrodków uniwersyteckich oraz instytucji społecznych, której celem jest stworzenie przestrzeni do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami na temat teorii i praktyki współdziałania. Spotkania w ramach sympozjum będą odbywać się naprzemiennie w Poznaniu i Warszawie. Gospodarzem spotkań będą odpowiednio Instytut Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wszystkie spotkania zaplanowane są na rok akademicki 2014–2015.

PLIKI DO POBRANIA

Artykuł pochodzi z portalungo.pl

PRZEŚLIJ ZNAJOMEMU | DO DRUKU
KOMENTARZE (0) / DODAJ KOMENTARZ